4.6/5 - (5 votes)

W największych polskich miastach co chwilę pojawiają się nowe budynki wykonane ze szkła i betonu. Jednocześnie nasza wiedza na temat konieczności dbania o środowisko naturalne nieustannie się poszerza. Wiemy już, jak ważna jest roślinność, dzięki której jakość powietrza jest zdecydowanie większa. To właśnie z tego powodu zarówno architekci, jak i urbaniści dużo energii poświęcają na poszukiwanie rozwiązań przekładających się na większą ilość zieleni w miastach. Świetnie sprawdzają się w tym przypadku zielone dachy, których popularność jest coraz większa. Co to zielone dachy i co dokładnie zyskamy, decydując się na ich wykonanie?

Zielone dachy Wrocław – co to jest?

Zielone dachy to nic innego, jak dachy pokryte roślinnością. Składają się z wielu warstw, dzięki czemu rośliny mają zapewnione odpowiednio warunki do rozwoju. Samodzielne wykonanie zielonego dachu jest oczywiście możliwe, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania fachowcom. Aby bowiem prawidłowo wykonać zielony dach, niezbędna jest określona wiedzą i szereg umiejętności. Jeśli zielony dach zostanie wykonany prawidłowo, można być pewnym, że będzie on zachwycał swoim wyglądem, a jednocześnie będzie bardzo trwały. Ciekawostką jest fakt, że taki rodzaj dachów nie jest pomysłem ostatnich lat. Od dawna były one wykorzystywane zarówno w Niemczech, jak i krajach skandynawskich.

Korzyści zielonych dachów – co zyskamy, decydując się na zielony dach?

Zalety zielonych dachów są bardzo różne. Oznacza to, że decydując się na taki rodzaj dachu, można być pewnym, że zyskuje się naprawdę wiele. Przede wszystkim jest to bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą zniwelować hałasy docierające do wnętrza budynku. Okazuje się bowiem, że zielony dach świetnie radzi sobie z tłumieniem hałasu. Jest też bardzo dobrą izolacją termiczną. W sezonie letnim, kiedy na dworze panują upały, będzie skutecznie chronił dom przed nagrzewaniem się, zaś zimą – kiedy temperatury mogą być naprawdę niskie – zabezpieczy przed wychładzaniem się budynku. Oznacza to realne i często naprawdę niemałe oszczędności. Zielone dachy – jeśli tylko zostaną odpowiednio zaprojektowane – mogą stać się również świetną ozdobą budynku i działki, na której się on znajduje. Jeśli dach jest odpowiednio wykonany, można wykorzystywać go również jako przestrzeń wypoczynkową.

Jak zbudowany jest zielony dach?

Zielone dachy we Wrocławiu oraz innych miastach zawsze składają się z kilku warstw, które są niezbędne. Dzięki nim dach spełnia swoją funkcję, a rośliny, które zostały na nim posadzone mogą rozwijać się prawidłowo. W budowie zielone dachu zawsze wyróżnia się warstwę:

  • termoizolacyjną;
  • hydroizolacyjną;
  • drenażowo – akumulacyjną;
  • filtrującą.

Do tego dochodzi również warstwa substratu, której podstawowym zadaniem jest zapewnienie roślinom podłoża do tego, aby mogły one rosnąć. W zależności od tego, jak wykonana jest na warstwa wyróżnia się dachy intensywne i ekstensywne. Warto pamiętać, że żadnej warstwy nie można pominąć, jeśli dach ma się sprawdzić i cieszyć oczy roślinnością.

Udostępnij.

Jeden komentarz

Zostaw odpowiedź