Coraz więcej Polaków decyduje się na montaż tak zwanego zielonego dachu. Jest to nietypowe poszycie, wykonane tak, aby można było zasadzić na nim rośliny. Okazuje się, że zielone dachy mają mnóstwo zalet. Nie tylko dobrze wyglądają, ale skutecznie izolują, ograniczając straty ciepła. Świetnie sprawdzają się w dużych miastach – dzięki nim do wnętrza domu dociera zdecydowanie mniej hałasu. Chcąc cieszyć się z takiego dachu, musisz wybrać roślinność, która ma się na nim znaleźć.
Jaką funkcję pełnią rośliny znajdujące się na zielonym dachu?
Jeśli zostaną one odpowiednio dobrane, a cała konstrukcja będzie właściwie wykonana, to będą skutecznie regulowały temperaturę. Dzięki nim poprawie ulegnie wilgotność powietrza. Tak, jak wspomnieliśmy we wstępie, zielony dach to dobre rozwiązanie, jeśli zależy Ci na redukcji hałasu. To świetny sposób na zwiększenie powierzchni zielonej, co w obecnych czasach ma ogromne znaczenie.
Dlaczego tak ważne jest prawidłowe wykonanie konstrukcji pod zielony dach?
Jeśli rozważasz wykonanie zielonego dachu, pamiętaj, że absolutną podstawą jest odpowiednio mocna konstrukcja. Musi ona bowiem unieść nie tylko same rośliny, ale również podłoże, na którym będą rosły, a także warstwę drenażową. Zieleń niska to obciążenie wahające się od dwudziestu do nawet stu kilogramów na każdy metr kwadratowy dachu. Decydując się na zieleń wysoką, pamiętaj, że może to być nawet dwa razy więcej. Do tego w sezonie zimowym dach musi unieść również śnieg, który – jeśli jest mokry – waży naprawdę niemało.
Jakie są rodzaje dachów zielonych?
Dachy zielone dzieli się na dwa podstawowe rodzaje. Są to dachy:
- ekstensywne;
- intensywne.
Te pierwsze to w zdecydowanej większości przypadków dachy nieużytkowe. Tym, co je wyróżnia jest mniejsza waga zastosowanych warstw. Ich atutem jest naprawdę proste zagospodarowanie podłoża, a także uzyskanie oczekiwanego efektu wizualnego w krótkim czasie.
Decydując się na dach intensywny, musisz pamiętać, że warstwa podłoża będzie zdecydowanie grubsza, a co za tym idzie również cięższa. Ma to jednak swój plus – będziesz mógł postawić na rośliny i intensywniejszym wzroście i większych wymaganiach. Takie dachy mogą pełnić rolę ogrodu i stać się przestrzenią wypoczynkową. Musisz jednak pamiętać, że jego utrzymanie będzie wymagało od Ciebie więcej pracy.
Jakie rośliny wybrać, decydując się na dach ekstensywny?
W przypadku tego rodzaju dachu zielonego najlepiej wybierać rośliny zaliczane do rojników, rozchodników, traw lubiących suche podłoże. Dobrym wyborem są również łąkowe gatunki roślin. Powód jest prosty: ich wymagania nie są wygórowane, doskonale czują się na stanowiskach słonecznych, a okresowy brak wody nie stanowi dla nich problemu. Sięgnąć możesz między innymi po:
- krwawnik pospolity;
- zawciąg nadmorski;
- rumianek pospolity;
- macierzankę (zarówno wczesną, jak i piaskową);
- rozchodnik kaukaski.
Pamiętaj, że to oczywiście jedynie niewielki wycinek tego, co sprawdzi się na ekstensywnym dachu zielonym. Wybór roślin jest tak duży, że z łatwością znajdziesz te wpisujące się w Twoje indywidualne preferencje.
Na jakie rośliny postawić, chcąc cieszyć się dachem intensywnym?
Rośliny na dach intensywny są nieco bardziej wymagające – dobrze rosną na stanowiskach żyznych oraz przepuszczalnych. Wybierając je, pamiętaj, aby stawiać na takie, które dobrze radzą sobie z okresowym brakiem wody. Do tych popularnych zalicza się:
- różne odmiany bodziszka (między innymi czerwony oraz korzeniasty);
- liliowce ogrodowe;
- lebiodkę pospolitą;
- floks skrzydlasty;
- wiesiołek czworokątny.
Z pewnością zauważyłeś, że wymienione rośliny kwitną. To sprawi, że intensywny dach zielony będzie prezentował się jeszcze piękniej.
Jeśli szukasz ekologicznej, przyjaznej dla środowiska alternatywy dla tradycyjnego dachu, postaw na ten pokryty roślinnością. Poprawisz w ten sposób nie tylko wygląd domy i jego efektywność energetyczną, ale również zadbasz o przyrodę. Pamiętaj, że znajdujące się na dachu rośliny mogą stać się siedliskiem rozmaitych owadów i ptaków, które w żaden sposób nie będą zagrażać stabilności konstrukcji.