4.7/5 - (4 votes)

Decydując się na budowę domu, staniemy przed koniecznością podjęcia szeregu decyzji. Wśród tych naprawdę istotnych znajduje się ta dotycząca rodzaju dachu. Wiele osób zastanawia się czy lepszy będzie dach płaski czy spadzisty. Architekci, wykonawcy i specjaliści od dachów zaznaczają, że prawidłowa odpowiedź jest jedna: zdecydowanie płaski. To rozwiązanie mające wiele zalet. Stosowane było przed laty, następnie na długi czas zapomniane za sprawą dachów spadzistych, którymi Polacy się zachłysnęli. Dzisiaj dachy płaskie znowu wracają do łask, a my coraz częściej zauważamy, że jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej korzystne.

Dachy płaskie – co zmieniło się w podejściu?

Wielu osobom dachy płaskie nadal kojarzą się z czasami PRL – u, kiedy to obowiązywał w zasadzie jeden styl architektoniczny i nie można było zbytnio decydować się na własne projekty. To właśnie z tamtego czasu pochodzi niechęć wielu osób do budowania domów z dachem płaskim. Tymczasem dzisiaj architekci sięgają po nie coraz częściej. Czasy, kiedy dach płaski oznaczał nudny dom w kształcie klocka dawno już minęły. Dzisiaj taki dach to przejaw nowoczesności i innowacyjnego podejścia do architektury. Świetnie sprawdzi się w przypadku domów z dużą ilością przeszkleń. Gwarantuje dużą funkcjonalność, jeśli chodzi o układ wnętrza. Dachy płaskie to dobry wybór wówczas, gdy interesują nas zielone dachy we Wrocławiu czy innym mieście.

Zalety dachu płaskiego – ekologiczne rozwiązanie i oszczędność pieniędzy

Jeśli chodzi o korzyści dachu płaskiego, to z całą pewnością można zaliczyć do nich mniejsze straty ciepła niż w przypadku dachów spadzistych. W efekcie zimą możemy wydać zdecydowanie mniej na ogrzewanie, co sprawi, że w naszych portfelach zostanie więcej pieniędzy. Dachy płaskie o wiele lepiej izolują pod względem termicznym, co sprawia, że również latem sprawdzają się zdecydowanie lepiej. W ich przypadku wnętrze domu nie nagrzewa się tak bardzo nawet wówczas, gdy jest naprawdę gorąco. Jeśli więc szukamy rozwiązania gwarantującego nam komfort temperaturowy, dach płaskim to naprawdę dobry wybór. Jest to również wyraz troski o środowisko naturalne. Zmniejszamy bowiem zużycie surowców niezbędnych do ogrzania domu. Nie musimy również tak często sięgać po klimatyzację. Co więcej, na dachu płaskich zdecydowanie łatwiej można zamontować panele fotowoltaiczne.

Czy dach płaski jest drogi?

Jeśli interesują nas zalety dachu płaskiego, koniecznie warto przyjrzeć się temu, ile taki dach kosztuje. Okazuje się, że w porównaniu z dachami spadzistymi dachy płaskie generują koszty niższe nawet o 20%. Oszczędność jest więc naprawdę bardzo duża i wyraźnie odczuwalna. Wynika to oczywiście z dużo prostszej konstrukcji, co przekłada się na łatwość i szybkość wykonania. Do tego dochodzi mniejsze zużycie materiałów. Jeśli więc chcemy budować dom, a jednocześnie zależy nam na tym, aby chociaż trochę zaoszczędzić, dach płaski jest najlepszym wyborem. Dlaczego warto wybrać dach płaski? Te korzyści, które omówiliśmy to jedynie niewielki wycinek tego, co zyskamy, decydując się na dach o takiej konstrukcji.

Udostępnij.
Zostaw odpowiedź