Dom może zostać pokryty zarówno dachem płaskim, jak i spadzistym. Oba rozwiązania mają swoje zalety, ale mają także wady. Podejmując decyzję, należy więc zawsze dokładnie przeanalizować nasze oczekiwania i potrzeby. Wybór dachu powinien być uwarunkowany takimi czynnikami, jak aktualnie obowiązujące przepisy, możliwości finansowe czy efekt wizualny, który chcemy uzyskać. Jaki dach wybrać, aby był naprawdę zadowolonym? Przyjrzyjmy się bliżej dachom płaskim oraz spadzistym.
Dach płaski czy spadzisty – co warto wiedzieć o dachach płaskich?
Mianem dachów płaskich określa się dachy, w przypadku których połać dachowa pochylona jest od dwóch do dwunastu stopni. Takie dachy kojarzą się z nowoczesnością, modernizmem w architekturze. Były chętnie wykorzystywane w okresie PRL. Kryto nimi popularne w tamtym okresie domy przypominające kostki. To właśnie z tamtego okresu pochodzi negatywna opinia dachów płaskich. Większość z nas kojarzy je z domami, które są po prostu brzydkie. Uważamy również, że dachy płaskie to mnóstwo problemów sprawiających, że remont dachu we Wrocławiu był konieczny raczej prędzej czy później. Dzisiaj coraz częściej mówi się o tym, że ten rodzaj dachów wykonywany jest z bardzo dobrych materiałów, a jeśli zajmie się nim dobra ekipa jest naprawdę trwały. Można urządzić na nim taras, zasiać trawę bądź zasadzić krzewy, zyskując dodatkową przestrzeń zieloną.
Jakie zalety ma dach płaski?
Zastanawiając się jaki dach jest lepszy – dach płaski czy spadzisty – warto podkreślić, że dachy płaskie zdecydowanie lepiej wypadają pod względem energooszczędności. Takie dachy mają powierzchnię mniejszą niż dachy spadziste, co generuje mniejsze straty ciepła. Decydując się na taki dach, można liczyć również na mniejsze wydatki na ogrzewanie. Ich wykonanie jest zdecydowanie prostsze, co wiąże się z mniejszymi kosztami, jakie trzeba ponieść. Do tego dochodzi znacznie krótszy czas robót, które są po prostu mniej skomplikowane.
Jakie są zalety dachów spadzistych?
Zastanawiając się czy na domu zamontować dach stromy czy płaski, warto pamiętać, że dachy spadziste to przede wszystkim niezwykłą różnorodność. Postawić można między innymi na dach jednospadowy, dwuspadowy, a także czterospadowy. Tym samym można dopasować rodzaj dachu do bryły budynku i własnych preferencji wizualnych, uzyskując efekt, który naprawdę nas zadowoli. Plusem takich dachów jest możliwość stosowania lukarn, które urozmaicają bryłę budynku. Z takich dachów zimą nie trzeba zrzucać śniegu. Bez problemu spada on sam, nie stanowiąc żadnego zagrożenia dla budynku. Niestety, wykonanie dachów stromych zajmuje znacznie więcej czasu i jest bardziej skomplikowane. Przekłada się to na koszt, który trzeba ponieść. W efekcie nie każdy może pozwolić sobie na wykonanie dachu spadzistego.
Dach dwuspadowy czy płaski to jedno z tych pytań, które architektom zadawane są naprawdę często. Udzielenie na nie jednoznacznej odpowiedzi nie jest możliwe. To, na które rozwiązanie postawimy uzależnione jest od efektu, jaki chcemy uzyskać, a także środków finansowych, które możemy przeznaczyć na wykonanie dachu. Nie bez znaczenia jest także czas potrzebny na wykonanie wszystkich prac.