Instalacje fotowoltaiczne są coraz chętniej wybierane przez budujących nowe domy jednorodzinne. Wynika to przede wszystkim z rosnących kosztów energii z tradycyjnych źródeł, a fotowoltaika na dachu może znacznie ograniczyć stałe koszty użytkowania budynku mieszkalnego. Jednak planując taką inwestycję, warto zapoznać się z najnowszymi zmianami w przepisach prawa. Zmiany w ustawie o OZE muszą być brane pod uwagę przez planujących postawić na takie źródła energii. Istotne są zmiany, które będą dotyczyć sposobu rozliczania net-billing. Nowe rozwiązanie będzie wpływać na opłacalność finansową korzystania z fotowoltaiki. Owa nie spadła pomimo wprowadzonych już zmian, gdyż ceny energii elektrycznej radykalnie rosną. W nowych przepisach pojawiło się między innymi rozwiązanie w postaci depozytu prosumenckiego. Do niego trafia na produkowana energia. Takie środki mogą być przeznaczone w ciągu 12 miesięcy na zakup prądu. Alternatywnie można uzyskać zwrot za niewykorzystaną sumę.
Jakie rozwiązania technologiczne wybrać?
Fotowoltaika na dachu będzie przynosiła odpowiednie korzyści, gdy wybierze się konkretne rozwiązania technologiczne. Z tego powodu planując wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w nowo budowanym domu, trzeba dokładnie sprawdzić, jakie są trendy obowiązujące na rynku. Na rynku OZE popularność zdobywają takie dodatkowe rozwiązania, które będą mogły zapewnić maksymalizację wykorzystania potencjału prądu ze słońca. Dotyczy to między innymi magazynów energii. Inwestycje w takie rozwiązania to przede wszystkim możliwość ograniczenia wpływu wysokich cen energii na jego konsumpcję. Równocześnie można zabezpieczyć się przed przerwami w dostawach prądu, co ma szczególnie duże znaczenie dla firm. Nie bez znaczenia jest również sprawdzenie technologii produkcji paneli słonecznych. Ma to spore znaczenie z punktu widzenia zdecydowania się na takie wersje, które są dostępne na odpowiednich warunkach cenowych. Wpłynie to bezpośrednio na łączne wydatki związane z inwestycją w panele słoneczne. Równocześnie konkretne technologie to także różny poziom trwałości.
Kiedy zdecydować się na inwestycję w fotowoltaikę w 2023?
Planujący budowę domu w 2023 powinni brać pod uwagę, że koszty stworzenia instalacji fotowoltaicznych mogą rosnąć na początku roku. Wynika to przede wszystkim z inflacji. Z tego powodu warto brać pod uwagę, że fotowoltaika w 2023 może stać się znacznie bardziej opłacalna dopiero w drugim kwartale. Wówczas można spodziewać się pierwszych spadków cen surowców, jaka przełoży się na niższe ceny systemów fotowoltaicznych. Przy rozpoczęciu budowania domu warto to brać pod uwagę, gdyż pozwoli to podejmować znacznie lepsze decyzje w kontekście tego, kiedy warto zdecydować się na zakup paneli. Im niższe są koszty stworzenia instalacji, tym znacznie szybciej będzie można liczyć na uzyskanie z niej zwrotu. To istotny wskaźnik, który brany jest pod uwagę przez inwestorów, którzy podczas budowania budynków planują inwestowanie w nowoczesne technologie z rynku odnawialnej energii.