Jednym z najważniejszych elementów każdego domu jest oczywiście dach. To on chroni wnętrze budynku przed wiatrem, deszczem, śniegiem, gradem i promieniami słonecznymi, zapewnia ciepło i prywatność. Obecnie ci, którzy decydują się na budowę domu mają do wyboru szereg różnych materiałów, które mogą być wykorzystane do wykonania dachu. Wśród nich nie brakuje tych naprawdę ekonomicznych, jak i tych, które określić można mianem rozwiązań premium.
Jakie zalety mają dachówki ceramiczne?
Bardzo dużą popularnością cieszą się dzisiaj dachówki ceramiczne. Uznawane są one za jedno z bardziej szlachetnych rodzajów poszycia. Do ich najważniejszych zalet zalicza się:
- wysoką funkcjonalność;
- świetny wygląd;
- trwałość.
Decydując się na dachówki ceramiczne, można być pewnym, że posłużą one naprawdę długo. Dodatkowo dostępne są w różnych kolorach i wzorach, dzięki czemu każdy może wybrać te idealnie wpisujące się w estetykę budynku.
Czy warto postawić na dachówki cementowe?
Alternatywą dla dachówek ceramicznych są modele cementowe, które powstają z :
- piasku;
- cementu;
- pigmentów.
Ich największym atutem jest wysoka trwałość, która sprawia, że cieszą się one równie dużą popularnością, co dachówki ceramiczne. Doskonale znoszą działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, zachowując swoją pełną funkcjonalność przez lata. Poleca się je wszystkim, którym zależy na estetycznym i solidnym pokryciu dachowym, które nie będzie kosztowało zbyt wiele.
Czym jest blachodachówka?
Dach może być wykonany również z blachodachówki. Jest to pokrycie, które powstaje ze stalowej bądź aluminiowej blachy. Jego dużym atutem są walory estetyczne – blachodachówki do złudzenia przypominają klasyczną dachówkę, która prezentuje się bardzo dobrze. Takie rozwiązanie poleca się wszystkim właścicielom domów, na których dach będzie miał znaczny kąt nachylenia. Blachodachówki nie ważą wiele, co sprawia, że nie stanowią dużego obciążenia dla fundamentów. Mówiąc o nich, należy wskazać, że mają one postać naprawdę dużych arkuszy. To właśnie dlatego ich układanie odbywa się sprawnie i szybko. Czy blachodachówki mają wady? Kiedy dojdzie do ich uszkodzenia, pojawia się duże ryzyko rdzy.
Kiedy postawić na gont?
Jeśli rozważasz wykonanie domu w stylu góralskim czy rustykalnym, pokrycie dachowe z gontu to bardzo dobry wybór. Jest to rozwiązanie tradycyjne, które prezentuje się niezwykle stylowo. Niestety, walory estetycznej nie idą w parze z trwałością. Gont podatny jest na wilgoć, dodatkowo może go porastać mech. Aby tego uniknąć, niezbędne jest stosowanie specjalnych środków konserwujących i impregnatów, co oznacza dodatkowe koszty. UWAGA: gont sam w sobie jest drogi. Już sam materiał, który wykorzystuje się do jego wykonania nie należy do najtańszych. Jeśli do tego doda się zajmujący mnóstwo czasu montaż, to koszt wykonania dachu może przekroczyć możliwości finansowe niejednego inwestora. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że dachy kryte gontem spotyka się coraz rzadziej.
Czym charakteryzuje się gont bitumiczny?
Jeśli możliwe jest zastosowanie płaskiego deskowania, dach można pokryć gontem bitumicznym. Powstaje on z papy z włókna szklanego, którą tnie się na paski podobne do klasycznego gontu. Aby zrobiony z tego nowoczesnego materiału dach był trwały, niezbędne jest pokrycie gontu bitumicznego specjalną masą. Jej zadaniem jest zapewnienie ochrony przed wilgocią. Z kolei na wierzchniej stronie stosuje się posypkę mineralną. Pełni ona jednak funkcję ozdobną – sprawia, że dach ma wybrany przez właściciela domu kolor, zyskuje również określoną fakturę. Niewątpliwym atutem gontu bitumicznego jest bardzo atrakcyjna cena – to poszycie naprawdę tanie.
Co brać pod uwagę, wybierając pokrycie dachowe?
Podejmując decyzję o rodzaju pokrycia dachowego, należy uwzględnić przede wszystkim własne możliwości finansowe. Jak wskazaliśmy, poszczególne materiały różnią się między sobą, jeśli chodzi o cenę. Zakup jednych – na przykład tradycyjnego gontu – to ogromny wydatek, inne nie nadwyrężą znacznie budżetu przeznaczonego na budowę domu. Duże znaczenie ma również efekt, jaki chcemy uzyskać, a także styl, w jakim wybudowany zostanie dom. Wspomniany już gont nie będzie dobrze prezentował się na nowoczesnym, modernistycznym budynku. Z kolei nowoczesne dachówki to kiepski wybór, jeśli dom ma być utrzymany w tradycyjnym góralskim stylu. Warto także zastanowić się nad tym, jak trwały ma być dach. Niektóre rodzaje materiałów zdecydowanie lepiej znoszą niekorzystne warunki atmosferyczne i upływający czas, inne wymagają szybszej wymiany. Co więcej, gont, o którym powiedzieliśmy już wcześniej, wymaga stosowania preparatów konserwujących. Dach to ten element domu, w przypadku którego nie warto oszczędzać. Dostępne dzisiaj materiały charakteryzują się wysoką jakością, ale różnią się między sobą, jeśli chodzi o cenę i trwałość. To sprawia, że nigdy nie należy wybierać materiału, z którego ma być wykonany dach pochopnie. Powinna być to zawsze przemyślana decyzja uwzględniająca potrzeby, oczekiwania i możliwości finansowe.