Panele fotowoltaiczne są aktualnie niezwykle popularnym rozwiązaniem wykorzystywanym w większości nowych domów. Najbardziej estetyczne i praktyczne w kontekście planowania przestrzeni jest umieszczenie ich na dachu. Decydując się na taki krok, trzeba jednak pamiętać, że o panele fotowoltaiczne należy dbać, by pracowały efektywnie, a także zachowały planowaną przez producenta żywotność. Dowiedz się, jak dbać o panele fotowoltaiczne na dachu.
Czy panele fotowoltaiczne na dachu trzeba czyścić?
Wiele osób wychodzi z założenia, że panele fotowoltaiczne są całkowicie bezobsługowe. Jest to prawda, jednak tylko częściowo. Niestety panele fotowoltaiczne ulokowane wysoko na dachu także ulegają zabrudzeniom. Najgorszym okresem jest wiosna i jesień, gdy w powietrzu unosi się wiele pyłków, liści, kurzu i innych zanieczyszczeń. Wtedy też panele zaczynają się kurzyć do tego stopnia, że tracą swoją wydajność. W skrajnym przypadku może to być nawet produkcja zmniejszona o 15-20%. Panele poleca się czyścić dwa razy do roku, jednak trzeba to robić bardzo delikatnie. To, jak często zaleca się czyścić panele, jest zależne od ich umiejscowienia i otoczenia, a także sposobu zamontowania.
Sposób montażu paneli, a czyszczenie
W niektórych sytuacjach czyszczenie paneli fotowoltaicznych będzie zbędne. Dotyczy to jednak tylko instalacji zamontowanych na dachach o dużym nachyleniu. Jeśli dach posiada nachylenie na poziomie 30-45° panele nie będą wymagały tak częstego czyszczenia. Nadal będzie trzeba je czyścić, jednak częstotliwość takich prac zostanie zminimalizowana. Sprawia to fakt, że padający na powierzchnię paneli deszcz będzie bardzo efektywnie zmywał wszystkie zabrudzenia. Woda zsuwająca się zbierze większość zanieczyszczeń z paneli. Ten efekt jest o wiele mniejszy wtedy, gdy panele mają niewielki kąt nachylenia – wtedy wiele zabrudzeń na nich pozostanie, nawet po opadach deszczu. W kontekście tego, jak często myć panele trudno o znalezienie jednoznacznej odpowiedzi ze względu na zróżnicowane usytuowanie. Jeśli dookoła są głównie łąki i drzewa, panele będą ciągle zakurzone pyłkami. Najbardziej ten efekt będzie widoczny na wiosnę, gdy zaczynają pylić drzewa iglaste. Po okresie, w którym pyli sosna, panele zazwyczaj trzeba przynajmniej opłukać, gdyż są pokryte charakterystycznym żółtym pyłem. Najmniej pracy będzie wtedy, gdy dookoła jest głównie beton, choć wtedy w powietrzu także można zauważyć liczne pyłki, które doprowadzają do zabrudzenia powierzchni paneli.
Jak dbać o elementy montażowe paneli fotowoltaicznych?
Gdy panele fotowoltaiczne zamontowane są na dachu, zawsze trzeba też zwrócić uwagę na to, w jakim stanie są elementy montażowe. Nawet jeśli panele zostały zamontowane zgodnie z prawidłami sztuki, po kilku lub kilkunastu latach eksploatacji śruby mogą się poluzować. Może to być spowodowane także naturalnym starzeniem się dachu, do którego są mocowane. Raz w sezonie, a przynajmniej co kilka lat należy zweryfikować, czy elementu mocujące i cały stelaż trzyma się sztywno dachu. Dotyczy to także okablowania. Może zdarzyć się, że złącza nie są prawidłowo podłączone lub kable zostały uszkodzone np. zsuwającym się śniegiem. Jeśli więc z informacji w inwerterze wynika, że coś jest nie tak, warto to sprawdzić.
Jak czyścić panele fotowoltaiczne na dachu?
Panele fotowoltaiczne należy czyścić bardzo delikatnie. Nie są to bardzo wrażliwe elementy (wbrew pozorom), jednak zawsze należy być ostrożnym. Płukać należy je delikatnym strumieniem, a najlepiej używać do tego wody o miękkim odczynie. Jeśli są mocno zabrudzone, należy wykorzystać do tego delikatną gąbkę. Można użyć do tego także dedykowanych detergentów lub wody z octem (ma to być bardzo łagodny roztwór). Panele warto czyścić po sezonie letnim, a także po sezonie zimowym. Jeśli jednak w środku lata okaże się, że panele są bardzo zakurzone (co może wynikać z miejsca montażu), należy to robić częściej.
Czego nie wolno robić czyszcząc panele fotowoltaiczne?
Nigdy nie należy czyścić paneli gdy są rozgrzane. W ten sposób łatwo doprowadzisz do uszkodzenia ogniw. Najlepszą porą dnia jest wczesny ranek, gdy panele jeszcze się nie włączyły lub działają z bardzo niewielką mocą. Nigdy nie powinno czyścić się paneli w środku dnia, w południe. Z tego powodu lepiej czyścić panele późną jesienią lub wiosną – gdy jeszcze panele rzadko mocno się rozgrzewają. Nie powinno się też używać twardej wody, w której jest dużo kamienia. To może sprawić, że kamień osiądzie na powierzchni ogniw. Ponadto nigdy nie czyść paneli myjką ciśnieniową – jest to zdecydowanie zbyt silny strumień wody, który niechybnie doprowadzi do zniszczenia ogniwa, nawet gdy będzie ustawiony na małe ciśnienie. Panele lepiej opłukiwać i delikatnie przecierać. Unikaj też korzystania z detergentów, poza dedykowanymi produktami. Woda z octem powinna wystarczyć w większości sytuacji – jeśli nie pomaga, lepiej wyczyścić panele mechanicznie zachowując pełną ostrożność.